Порадьте як краще зробити

ylenko

Tier3
Реєстрування
4 Сер 2022
Дописи
1
Бали
1
Доброго дня, шановні форумчани. Потребую вашої поради.
У домашній котельні встановлений 60 ватний циркулюючий насосо який у оплаювальний сезон постійно включений.
В якості резевного живлення використовується інвертор LPA- W - PSW-500VA (350Вт) 2A/5A/10A і звичайний автомобільний акумулятор.
Готуюсь до наступного опалювального сезону, і задумуюсь над тим, що в теперішній час потрібна автономія...
Поки, що маю обмеженний бюджет і орієнтуюсь тільки на то, щоб купити сонячну панель котра забезпечить роботу цього насоса.
1. Якої потужності вонна повинна бути?
2. Потрібно купувати інвертор+контроллер заряду чи тільки контроллер заряду?
 

BORI

Tier3
Реєстрування
2 Тра 2021
Дописи
24
Бали
3
Сонячні панелі
Trina
Інвертор
Deye SUN 5K
Доброго дня, шановні форумчани. Потребую вашої поради.
У домашній котельні встановлений 60 ватний циркулюючий насосо який у оплаювальний сезон постійно включений.
В якості резевного живлення використовується інвертор LPA- W - PSW-500VA (350Вт) 2A/5A/10A і звичайний автомобільний акумулятор.
Готуюсь до наступного опалювального сезону, і задумуюсь над тим, що в теперішній час потрібна автономія...
Поки, що маю обмеженний бюджет і орієнтуюсь тільки на то, щоб купити сонячну панель котра забезпечить роботу цього насоса.
1. Якої потужності вонна повинна бути?
2. Потрібно купувати інвертор+контроллер заряду чи тільки контроллер заряду?
Я купив ось такий насос,https://product-selection.grundfos..../alpha2-25-40-180-99411165?tab=variant-curves ,він в мене вже п'ять років працює. Від звичайного автомобільного акб працює на першій швидкості 12 годин.
 

subarucom

Tier1
Реєстрування
8 Бер 2021
Дописи
232
Бали
43
Сонячні панелі
Trina Solar 545
Інвертор
Solis-30K-5g
Первая скорость - это какая мощность потребления,3 Вт?
 

Taras

Tier0
Реєстрування
23 Тра 2020
Дописи
381
Бали
63
Сонячні панелі
Ja solar
Інвертор
Huawei SUN2000-33KTL-A
Доброго дня, шановні форумчани. Потребую вашої поради.
У домашній котельні встановлений 60 ватний циркулюючий насосо який у оплаювальний сезон постійно включений.
В якості резевного живлення використовується інвертор LPA- W - PSW-500VA (350Вт) 2A/5A/10A і звичайний автомобільний акумулятор.
Готуюсь до наступного опалювального сезону, і задумуюсь над тим, що в теперішній час потрібна автономія...
Поки, що маю обмеженний бюджет і орієнтуюсь тільки на то, щоб купити сонячну панель котра забезпечить роботу цього насоса.
1. Якої потужності вонна повинна бути?
2. Потрібно купувати інвертор+контроллер заряду чи тільки контроллер заряду?
так, просто теоретичні міркування.
якщо необхідно 60 ват за годину, то за добу набігає 1,44 кВт... якщо врахувати КПД заряда розряда акумулятора то, оптимістично, потрібно 2 кВт на добу. у мене в січні 22 року в середньому за місяць на 1 кВт панелей вироблялося 0,6кВт за добу... ( :) хоча був день коли було і 2кВт)
відповідно, необхідно 3,3 кВт панелей. Але, напевне, я зовсім "чайник" бо не враховую те що є ще час заряда акумулятора, його можливість прийняти енергію протягом обмеженого часу... і те що під час заряду батареї ще необхідно крутити насос... от і набіжить кіловат 5...
Хоча в мене панелі розташовані на даху, в неоптимальних умовах. Але, думаю, що навіть на 2 вісних трекерах потрібно ставити мінімум 1,5кВт панелей.
 

Weasel

Tier1
Реєстрування
19 Січ 2021
Дописи
99
Бали
33
Сонячні панелі
Risen
Інвертор
Solis
Мої практичні міркування наступні:

для живлення циркуляційного насосу необхідні умови це
- тільки змінний струм 180-270 В
- форма сигналу - чиста(*або дуже близька до неї) синусоїда(насос має асинхронний двигун)

Такі інвертори вдвічі дорожчі за ті, які видають апроксимовану синусоїду. Якщо зазначений Вами інвертор виконує ці умови, судячи з того, що насос працює, то питання з інвертором вирішено. Пишу це для тих, хто обирає інвертор. А Вам лишається забезпечити сторону постійного струму(Вашу акумуляторну батарею) поповненням енергії.

Відомі мені комбінації:
1. сонячні панелі (+ контролер(ШІМ/МРРТ) заряду акумулятора)
2. бензо/газо- генератор + зарядний пристрій
3. електромережа + зарядний пристрій
4. автономний інвертор
5. зменшення часу роботи насосу
6. заміна насоса (див. в наступному повідомленні)

1.
Сонячні панелі
З власного досвіду можу запевнити, що в листопаді/грудні 30кВт-на станція за добу генерувала, бувало, лише 5 кВт*годин за добу! Тобто панелі сумарною потужністю 1кВт за добу "накрутили" тільки 180 Вт*годин за світловий день (6-7 годин). Це приблизно 2-2.5 години роботи вашого насоса.
В похмурий день панель виробляє приблизно аж 3% від своєї макс потужності.
Якщо не враховувати ці два традиційно похмурі місяці, то в інший час в нормальний сонячний день панелі працюють зазвичай на 50-80% і за 8 годин 1кВт сгенерує вже приблизно 4-8 кВт і навіть більше.

Контролер заряда батареї (далі - "контролер").
Заряджати акумулятор можна напряму від панелі(ей), але потрібно слідкувати за напругою та струмом. Почитайте статті якою напругою слід заряджати конкретний тип акумуляторів та який струм є допустимим. Не рекомендую використовувати таку схему. Це незручно, небезпечно для здоров'я та нервової системи та може сумно закінчитися для акумулятора якщо не одразу, то згодом вплине на його ресурс. Але в критичний час і такий спосіб має сенс. Я прожив в окупації >8 місяців, зокрема більше місяця без електропостачання, водопостачання та практично без доступу до зв'язку/інтернета. Звичайно, не було змоги придбати в місті або отримати поштою будь-яке обладнання/запчастини. Тож хай пробачає мій акумулятор... контролера в мене ще не було тоді.

Є варіант використовувати контролер. Найдешевший - з принципом дії ШІМ(широко імпульсна модуляція) коштують від 10-20 долларів. При виборі увагу на струм, що може пропускати контролер, ну і враховувати запас(я би брав запас +40%). Одна панель видає приблизно 50-80% від максимального струму, буває і до 95% від максимально заявленого виробником (на шильдику або в паспорті можна дізнатися). Тобто, якщо 10А за паспортом, то в реальності може видавати і 9.5А. Також важливий параметр - напруга. Але всі сучасні контролери зроблені так, що можна приєднувати панелі(якщо більше однієї хочете) тільки паралельно одна одній. При паралельному з'єднанні напруга лишається однаковою, струм сумується. Правильно використовувати тільки панелі з якомога ближче до однакової напругою(або ставити діоди).

Інший тип контролерів - з MPPT-трекером. Коштують втричі дорожче.
Він працює за тим самим принципом, що і в інверторах мережевих/гібридних. ККД їх на ~25% вище від ККД ШІМ-контролера, що дозволяє "знімати" 0.8-0.9 проти 0.65(дані отримані мною імперичним шляхом і можуть бути неточними) від заявленої максимальної потужності панелі. Ще одна перевага перед ШІМ-контролером - діапазон вхідної напруги дозволяє з'єднати вже 3-4 панелі послідовно проти однієї для ШІМ-контролера.
З МРРТ-контролером я ще не мав справу на практиці.

Підсумовуючи, з однієї панельки інвертор (як і MPPT-контролер) може збирати до ~90% від паспортного максимума панелі, а ШІМ-контролер на третину менше(~65%). Тобто в реальних умовах з 320Вт-ної панелі в сонячний день мій ШІМ-контролер "накачував" акумулятор приблизно 5-6 А струмом. Це 6А х 14 В = 84 Вт. Тобто 84/320 = 25% від максимальної паспортної потужності панелі. Такий результат в сонячний день в середині грудня. Кут нахилу площини панелі 30град відносно горизонталі землі(стаціонарне поле). Сонце в зеніті 25 град. Панель закріплена, якби я її рухав, то міг подвоїти потужність.

Для вашої мети живити насос цілодобово потрібно
60 Вт * 24 год = 1.44 кВт*год
і я би ще додав третину, враховуючи ККД(0.85) інвертора, інші втрати тощо, тобто реальна потреба 2 кВт як зазначив Taras в попередньому повідомленні.
Якщо рахувати сумарну потужність панелей, то це потрібно отриати 2000 Вт за 8 годиний день = 250 Вт потужності за кожну годину.
250/0.25 = 1кВт (25% від сумарної максимальної потужності - див трохи вище). Це 3 панельки потужністю 320 Вт або 2 панелі потужністю 500 Вт.

Якщо сонячний день і тривалість не менше 7-8 годин, то має вистачити 1кВт панелей і я би сказав, що навіть 600Вт якщо сонячний день триває ще довше та кут падіння ще ближче до нормалі. Якщо дощ або похмура(сонця зовсім не видно) погода, то не вистачить навіть 15 кВт панелей. І потрібна альтернатива.

2.
бензо/газо- генератор

якщо панелі не впораються(погода завадила), то можна підзаряджати акумулятор бензогенератором або газогенератором через зарядний пристрій.
Зараз повно інформації про те як переробити бензогенератор на газогенератор(значно менша вартість кВт*год). Поставити газовий карбюратор. Або крайній випадок - навіть кустарно через трубочку подавати газ(пропан/метан/бутан) в повітряний фільтр бензокарбюратора. Варіант з трубкою я закликаю не використовувати, бо дуже небезпечний та вимагає спеціальних навичок, але в наших умовах людям довелося йти і на такі кроки, що врізалися в газомережу, щоб живити генератор метаном прямо з домашнього газогону. Бо бензина і газу взагалі не було в місті в продажу більше двох тижнів. Це зараз вже можна придбати газовий карбюратор та заправитись газом.
Ціна - гугл в допомогу...

Зарядний пристрій
Ця штука споживає змінний струм 230В(220В) та заганяє кулони постійним струмом в акумулятор 12/24/48 В.
Звертати увагу на
тип та напругу акумуляторів, що може заряджати,
максимальний вихідний струм,
бажано "розумне", що вміє поділяти процес зарядки на 3 стадії: bulk, absorb та float. Та захищає акум від перезаряду.

Розрахунок споживання енергії зарядним пристроєм:
Якщо, до прикладу: AGM, GEL акумулятор 12В ємністю 100 А*год, то заряджати можна струмом 10-20 А, то це
12 В * 10(20)А = 120-240 Вт , але в реальності зарядне (із мережі або від генератора 230В) споживає на 50% більше, тобто 180-360 Вт
Зазначені вище типи акумуляторів бажано заряджати струмом 10-20% від ємності акумулятора. Виходить тривалість зарядки від 5 до 10 годин, але в критичних умовах дорого ганяти генератор 5-10 годин і доводилося заряджати за 1.5-2 години значно підвищеним струмом.
Якщо є кілька акумуляторів одного типу, то можна складати послідовно/паралельно/мішано - гугл.
Якщо акумулятори LiFePo4 або інші літієві, то для них це практично нормальний режим зарядки, але вони вдвічі(тричі) дорожчі.
Бувають як складніші, так і простіші пристрої.
Реальну кількість енергії акумулятора, якою можна користуватися(брати/віддавати) без зайвого навантаження на акумулятор, я розраховую наступним чином:

кількість енергії = напруга * ємність * 0.5
до прикладу:
12 В * 100 А*годин * 0.5 = 600 ВА або 600 Вт.
Тобто цей акумулятор може віддавати 600 Вт і має заряджатися на 600 Вт відповідно. Тримати 60 Вт навантаження взагалі 9-10 годин.
0.5 - це коефіцієнт, отриманий емпіричним шляхом використанням акумулятора AGM типу. Не варто розряджати його нижче 30%, ще врахувати втрати на інверторі, тип навантаження, інші втрати тощо. Вік акумулятора слід враховувати також, і після 3 років життя(або 500 циклів) акумулятора додатково варто знижувати той коефіцієнт.

Ціна стартує від 40 доларів, а краще 70+, а ще краще придбати одне ще дорожче і надовго. З Китаю замовити виходить вдвічі(втричі) дешевше.

3.
електромережа + зарядний пристрій

Якщо є можливість, то підзаряджати акумулятори через зарядний пристрій(див попередній пункт) від мережі(де вона функціонує), або завітати в гості до автономної станції(але точно не в похмуру погоду!), або в пункти незламності :)

4. автономний інвертор
Цей варіант не розглядатиму детально, бо вважаю, що Вас він не зацікавить.
Ціна автономного інвертора від 300 дол., якщо з Китаю.
Ще панелей хоча б на 1.5-2 кВт, 800 дол.
Система кріплення, сонячний провід, конектори тощо.
І все це працюватиме в сонячну погоду тільки...

5. зменшення часу роботи насосу
Можливо, робота насоса потрібна не 24 години за добу?
Я поставив термореле на увімкнення/вимкнення насосу. Коли працює котел, то і насос вмикається. Коли теплоносій охолоджується(бо котел вимкнений годинку тому), то і насос зупиняється.
Термореле коштує 20 грн. Якщо цікаво, то проконсультую як зробити. В мене вже другий опалювальний сезон працює справно, забули, що таке вмикати/вимикати насос.
Ще як варіант - вмикати насос за потреби в ручному режимі, економити заряд акумулятора.

Чесно кажучи, я не знаю, який варіант Вам рекомендувати. Кожен з них передбачає витрати. Ви написали, що бюджет обмежений, але не зазначили яким числом обмежений - мільйоном гривень/доларів чи іншим :) Але все ж, гадаю, найкраще було б придбати б/в панелі на 0.6-1 кВт та ШІМ-контролер.
Навіть 2 панелі по 320 Вт щодня забезпечуватимуть енергією на добу роботи насоса та можуть перекрити 2/3 періоду опалювального сезона. А в похмурі дні - генератор, в гості або без насосу...
Можна докупити акумуляторів, але це ще дорожче...

Якщо ти, читаче, дочитав до цього рядка, то моя дяка тобі за зацікавленість,час та зусилля! :)


* зараз в тренді варіант схеми інвертора(дешевого з апроксимованою синусоїдою) і після нього ставиться старий радянський трансформатор для телевізорів(ютуб в допомогу). Трансформатор приймає апроксимовану синусоїду та перетворює її на синусоїду не ідеальну, але достатньої якості для роботи насосів та сучасних котлів. Хоча така схема має ККД нижче від інвертора з чистоє синусоїдою, але досить дієва :)
 
Останнє редагування:

Weasel

Tier1
Реєстрування
19 Січ 2021
Дописи
99
Бали
33
Сонячні панелі
Risen
Інвертор
Solis
(доповнення до попереднього повідомлення через ліміт кількості символів в повідомленні та надибавши новий гідний варіант)

6. заміна насосу на інший

в процессі написання(та завдяки) коменту, погугливши, я знайшов досить цікавий варіант, вартий подальшого розгляду.
Є насоси значно меншої потужності та живитися вони можуть від постійного струму (12 В).

Не хочу рекламувати щось конкретне. Але для прикладу(щоб згодом читачі могли погуглити, знайти та перевірити цей приклад) розглянув Vortex BWO V 155.
Якщо я не помилився, читаючи вночі по діагоналі та ще й з одним заплющеним оком, якщо не виникає особливих технічних проблем встановити подібний насос замість піддослідного, то це значно спростить життя.
Тоді найкращим рішеням буде придбати навіть хоча б ШІМ-контролер для зарядки акумулятора та схожий насос, та від акумулятора 12 В напряму(через вимикач або термореле) живити насос.

Не вказана ємність Вашого автомобільного акуму, то ж беру 50 А*год:
12 В х 50 А*год х 0.5 = 300 Вт*год
300 Вт*год / 9 Вт = 33 години
Енергії акума вистачить на 33 години живити насос на максимальній паспортній потужності.

Панель 320 Вт через ШІМ-контролер відновить 300 Вт*годин за 2-4 години роботи в сонячний день. Можливо, докупити/орендувати ще акум і запасатися додатковим "жирком" на випадок низки похмурих днів поспіль.
Моя панель видавала тільки 84Вт із 320 Вт через ШІМ-контролер. Такий результат спостерігався близько опівдня в сонячний день в середині грудня за температури 0 град за цельсієм. Кут нахилу площини панелі 30град відносно горизонталі землі(стаціонарне поле), орієнтація суворо на південь. При цьому сонце піднялося в зеніті на 25 град. СЕС знаходиться на широті 46 град п.ш. Панель закріплена, то ж, гадаю, якби я її рухав, то точно змінилась би потужність. Бо панель точно зможе видати (гадаю, майже вдвічі) більше, аби поставити її так, щоб промені падали нормально до падіння променів.
 
Останнє редагування:
Реєстрування
26 Гру 2022
Дописи
1
Бали
1
Доброго дня.
Підкажіть пораду .
Вимкнувся лічильник двонаправлений, подав заявку.
Спеціаліст з ДЕТЕК каже що вони максимум поставлять звичайний лічильник, а я мушу купувати новий бо той скоріш за все навернувся.
Підкажіть хто може мав схожу ситуацію, що маю робити.
Дякую.
 

Weasel

Tier1
Реєстрування
19 Січ 2021
Дописи
99
Бали
33
Сонячні панелі
Risen
Інвертор
Solis
Доброго дня.
Підкажіть пораду .
Вимкнувся лічильник двонаправлений, подав заявку.
Спеціаліст з ДЕТЕК каже що вони максимум поставлять звичайний лічильник, а я мушу купувати новий бо той скоріш за все навернувся.
Підкажіть хто може мав схожу ситуацію, що маю робити.
Дякую.
А той лічильник був Ваш? Ви його попередньо придбали десь та передали ДТЕКу на "програмування" та підтвердження сертицікації(чи як воно правильно називається)? Зазвичай обленерго ставить лічильники свої. А за встановлення та "налуштування" лічильника виставляє рахунок на 6000+ грн... А за документами лічильник і далі належить їм. Перевірте договір, що отримали під час процедури зі збільшення потужності. Якщо то їхній лічильник навернувся, то якось негідно/неправильно вимагати у Вас кошти на новий...
 
Останнє редагування:
Угорі